06.01.2024

Pastorační rada farnosti Netín 06.01.2024

Zahájeno v 17 hodin ve farním sále Netín.

Poradu vedl: O.Jiří Kaňa, farář

Přítomni:

Jan Kříž, kaplan

Jana Bartošová, Závist

Jana Balounová, Kochánov

Karel Oulehla, Závist

Jiřina Rosecká, Zadní Zhořec

Eva Krejzlová, Netín  OMLUVENA

Martina Augustin, Stránecká Zhoř

Josef Pokorný, Kochánov

Miloš Smejkal, Svařenov

Martina Sklenářová, Netín

Radka Tomanová, Olší nad Oslavou

Jiří Krejzl, Netín

Vladimír Eksler, Netín

Body z minulé porady (23.10.2023)

* Vánoční koncert 29.12.2023 – poděkování zejména chrámovému sboru za provedení a v roce 2024 zdůraznit, že je to také „poděkování“ všem, kdo podporují farnost. Pro poděkování ministrantům využít v roce 2024 poutní kolotoče.

* Červená středa – 29.11.2023 – nasvícen kostel Netín, přidal se i Kochánov

* Kochánov připravil i pietní místo za oběti šíleného střelce v Praze na FF - děkujeme

* Čtení z Bible proběhlo v kostele už 1. a 2. 12. 2023

* Přehledný kalendář akcí o adventu a vánocích v naší farností – osvědčil se i jeho rozdávání do schránek a podobně.

* Adventní koncert byl v kostele 10.12.2023 – poděkování za sponzoring Nadaci FLP

* Vánoční jarmark u kostela – 3.adventní neděle 17.12.2023, proběhl na podporu hospicové péče (za jarmark a koncert vybráno na Hospic na 45 tisíc)

* Betlémské světlo. Poděkování za výrobu vánočních pohlednic jako blahopřání naší farnosti do všech rodin našich obcí. Zástupci PRF si v jednotlivých obcích domluvili obcházení domácností, kterým nabídli blahopřání a betlémské světlo. Povedlo se v Z.Zhořci, ve Svařenově a Hrbově „ekumenicky“ s evangelíky, v dalších obcích si mohli obyvatelé pro světlo zajít. Osvědčilo se rozdání vánočních programů farnosti do schránek.

* Roráty 16.12.2023 v 7:00 hod a po nich snídaně na faře – poděkování za zajištění a hojnou účast.

* Na dotaci z Biskupství navrženo pro 2024 – o zpracování požádána M.Augustin ve spolupráci s M.Vávrovou, která žádost podává za PRF Velké Meziříčí:

* Roznášení Betlémského světla (tisk programů a novoročenek)

* Evangelizační mobilní naučná stezka (asi 10 bannerů) k netínské pouti

*** POZNÁMKA: až po této pastorační poradě bylo dotazem na Biskupství zjištěno, že farnost může podat jen jeden projekt – tak bychom zkusili podat ten „dražší“ a to: bannery pro „Mobilní naučnou stezku“. Prosím tedy Janu Balounovou, Josefa Pokorného a další, aby se domluvili, poradili a navrhli konkrétní podobu – ve spolupráci s Martinou Augustin, která má k dispozici rozpracovaný formulář z VM a hlavně pak taky bude potřeba nacenit výrobu (asi přes XArt ve VM?) kvůli rozpočtu do přílohy – DĚKUJU!

* Letáčky s programem advent-vánoce 2024 by měly být doplněny o „Pozvání od farnosti“)

* Návrhy na využití naší fary:

* O.Jiří osloví v průběhu 2024 Centrum pro rodinu Brno s možností využití.

* Využijeme také pro katechetické aktivity dětí z naší farnosti

* Ve dnech 14.-20.7. by proběhl farní tábor (organizují J.Balounová, J.Pokorný

* Také pro rodiny a manžele našich farností („Maxispolčo“)

* Popřípadě pro přípravu snoubenců v našem děkanátě se školenými lektory?

* Poutní areál: Oslovena architektka Ing. arch. Tereza Axmanová (MÚ VM – zahradní architektka a Muzeum nevidomých Tasov). Domlouvá ing. Stanislav Rosa. Po dodání základního návrhu (parkovací místa, odpočinková zóna apod.) projednáme na PRF tak, aby do Netínské pouti a do ohařů už bylo co propagovat.

* Zateplení stropu v kostel: K.Oulehla prozkoumal půdu a vypracoval návrh na zateplení půdy kostela. Děkujeme a předáme návrh ing. S. Rosovi, jestli by na to nešlo získat dotaci, pokud ne, akci by zafinancovala farnost.

* Úklid fary: domluveno, že si každá skupina uklidí po sobě to hlavní (nádobí apod.). Úklid kostela: O.Jiří vyhlásí a osloví další pomocnice až na pokyn PRF.

* Stránecká Zhoř bude muset plánovat výměnu na postu kostelníka, za pana Vlacha. O.Jiří zkusí oslovit p. Račického a PRF pak se vyřeší i poděkování panu Vlachovi

* Zapisování úmyslů na mše svaté 2024. Hodily by se obecné úmysly na významné bohoslužby, ale pro velký zájem věřících o rodinné úmysly se špatně hledá volné místo už není místo.

* Výstava betlémů v márnici – poděkování za rok 2023 a v r. 2024 zkusíme k výstavě vymyslet šipky a směrovky i po obci a případně okolí (cyklostezky). V márnici je potřeba hlídat topení (termostat, časovač…)

* Tříkrálová sbírka: poděkování koledníkům, vedoucím skupinek i dárcům.

* Biřmování 2025 – probíhá společná příprava pro všechny tři farnosti (VM, Netín, Bory) ve VM každý pátek.

* Hlavní pouť bude 18.8.2024, bude to půlkulaté výročí. Chceme pozvat Otce biskupa Zdeňka Wasserbauera z Prahy, rodáka ze Sázavy u Žďáru – domlouvá O. Jaroslav Mrňa.

* Návrh na uspořádání akce pro farnost před poutí (cimbálka, posezení apod.)

* Návrh na využití mobilní naučné stezky k poutnímu místu – rozmístit ji mezi atrakce na obci a kostel (hrobku)

* Další postřehy:

* Je potřeba upevnit plechovou střechu na kaplance, než odletí

* Topení v kostele – má podobnou kapacitu jako ve VM, ale topí pocitově méně – necháme ověřit a srovnat elektrikářovi

* Podána žádost na dokončení opravy opěrné zdi kolem kostela – realizace jen v případě obdržení dotace, obec bude požádána o doplňující dotaci

* Sjednotit barvu plechů na zdi

* Příští porada PRF Netín zatím nestanovena, pravděpodobně v postní době před Velikonocemi opět na faře v Netíně.

S požehnáním a poděkováním zakončil Otec Jiří