20.9.2023

Pastorační rada farnosti Netín 20.9.2023:

Zahájeno v 19 hodin ve farním sále Netín.

Poradu vedl: O.Jiří Kaňa, farář

* Pastorační rada farnosti (PRF) byla sestavena takto

* Seznámení s pravidly pro činnost PRF na základě podkladů Brněnského biskupství. Seznámení s pravidly působení PRF ve farnosti: Členové PRF navrhují a diskutují s farářem pastorační záležitosti a plány a pomáhají tyto záměry komunikovat s farníky a s veřejností a zpětnou vazbu pak přinášejí na porady PRF. Oficiální závěry z PRF se budou zveřejňovat na farních stránkách. Podle potřeby se PRF sejde i s ekonomickou radou farnosti (ERF), nebo hosty.

* Složení PRF: Na základě voleb ve farnosti Netín dne 17.9. ustanovil dne 18.9.2023 farář Jiří Kaňa Pastorační radu farnosti v tomto složení: členové z titulu funkce (kaplan, výpomocný duchovní), zvolení farníci (podle nejvyššího počtu hlasů), farníci jmenovaní farářem (podle počtu hlasů):

Členové z titulu funkce:

Jan Kříž, kaplan

Bohumil Poláček, výpomocný duchovní

Zvolení farností:

Miloš Smejkal, Svařenov

Martina Sklenářová, Netín

Radka Tomanová, Olší nad Oslavou

Jiří Krejzl, Netín

Vladimír Eksler, Netín

Jmenovaní farářem:

Jana Bartošová, Závist

Jana Balounová, Kochánov

Josef Pokorný ml., Kochánov

Karel Oulehla, Závist

Jiřina Rosecká, Zadní Zhořec

Eva Krejzlová, Netín

Martina Augustin, Stránecká Zhoř

Body k projednání: Pastorační akce farnosti pro podzim 2023

* Farní den 28.9.2023 od 14:00 – zajištěn díky dobrovolníkům z farnosti.

* Růženec po rodinách – během října, tradiční zvyk.

* Dožínky a poděkování za úrodu – 1.10.2023, prosíme o tradiční výzdobu kostela a přinesení darů úrody mezi obětními dary (zapojí se i sbor)

* Misijní koláč – 22.10.2023, tradiční akce u kostela

* Červená středa – 29.11.2023, den pietní vzpomínky na pronásledované a zabíjené křesťany a další věřící v Boha – kostely a významné budovy mohou být nasvíceny červeně – nasvícen bude kostel Netín, ostatní obce farnosti o tom budou informovat místní

* Čtení z Bible 2.-3.12.2023, proběhne tradičně v kostele

* Adventní koncert bude 10.12.2023

* Vánoční jarmark – 3.adventní neděle 17.12.2023 na podporu hospicové péče

* Betlémské světlo – 23.12.2023, zkusit domluvit jeho roznášení po domácnostech, rozdat PF a popřípadě pozvat na půlnoční a na vánoční koncert chrámového sboru 29.12.2023

* Biřmování 2025 – příprava bude společná pro všechny tři farnosti (VM, Netín, Bory) a budou vyzváni kromě mládeže i starší farníci („senioři“ – myšleni starší 30 let, ženatí a vdané…)

* V rámci přípravy na biřmování těchto „seniorů“ by se mohli pozvat i další už biřmovaní k zopakování katechismu a prohloubení víry!

* Výzva Otce biskupa ke sjednocení liturgických postojů při mši svaté. Obdobně jako ve farnosti VM připraví O.Jiří komentář ke mši svaté a při některé mši svaté se farníci seznámí s bližším vysvětlením liturgických úkonů a postojů.

* Další nápady a podněty se proberou příště (například farní kavárna a podobně).

* Otec Jiří vylosuje tři členy PRF jako zástupce farnosti na setkání členů pastoračních rad s Otcem biskupem dne 11.10.2023 v Novém Městě na Moravě (17 hod mše svatá ve farním kostele, 18 hod.v kulturáku beseda a diskuze).

* Příští porada PRF Netín bude 23.10.2023 v 18 hodin na faře v Netíně.

S požehnáním a poděkováním zakončil Otec Jiří